Používáme cookies

Záznamy cookies nám pomáhají zlepšovat naše stránky. Využíváme je také k analýze návštěvnosti a cílené reklamě. Podrobnější informace najdete na straně zásady ochrany osobních údajů.

ZPĚT
rozsvítit web
zhasnout web

aktuality a tipy

aktuality a tipy

aktuality a tipy

aktuality a tipy

aktuality a tipy

Rozhovor s designérkou Inmou Bermúdez

8/9/2016

Inma Bermúdez se narodila v roce 1977 v Murcii, ještě ve velmi útlém věku se však přestěhovala do Valencie, kde také vystudovala design. Dnes Inma pracuje pro různé společnosti, z celého světa, pro které navrhuje originální a funkční produkty. Její život se skládá z kontrastu tvořeného rodinným životem ve vesnickém domě obklopeném psy, slepicemi a zeleninovými záhony a cestování po celém světě spjatém s představováním nových produktů.

Jak jste se vlastně stala designérkou

Celý můj život v podstatě směřoval k navrhování a vytváření produktů. Již od mládí jsem byla zapálená tvořit nové věci. Myslím však, že designérkou jsem se stala v den, kdy jsem se tím začala skutečně živit. Do té doby jsem si neuměla představit, že bych navrhla produkt, který by poté někdo vyrobil a dostal se na trh.

Jaká byla vaše studia designu

Studovala jsem ve Valencii a v posledním roce univerzity jsem byla na studijním pobytu v Německu. Vždy, když jsem mimo svou rodnou zemi, snažím se z místa načerpat co nejvíce inspirace. To mi v mé práci velmi pomáhá. V Německu jsem si osvojila myšlenku recyklace materiálů, naučila jsem se více vnímat přírodu, různá zvířata a rostliny. Poznala jsem lidi, kteří si pěstují vlastní zeleninu a chovají domácí zvířata a to mě začalo velmi zajímat. Je to i jeden z důvodů proč nyní žiji tak, jak žiji – v domě postaveném z udržitelných materiálů, se zvířaty, vlastní zeleninou, slepicemi, kohouty, zkrátka velmi poklidným životem. Taková atmosféra mi poskytuje pohodu a klid k tvorbě, které potřebuji.

Po studijním roce v Německu jsem absolvovala workshop ve Francii, kterou organizovalo Vitra Design Museum. Poté následovala stáž v IKEA přímo ve Švédsku. Domů do Valencie jsem se vrátila po 6 letech zahraničních studií.

Co pro vás znamená světlo

To je složitá otázka. Světlo je vším. Bez něj bychom nemohli žít. V tomto smyslu nám světlo dává život. Pro mě znamená světlo život, radost, nadšení a lásku. Nakonec, bez světla by tu nebylo nic.

Jak se cítíte v blízkosti příjemného světla, co si pod tím pojmem představíte

Cítím klid a mír. Obecně mohu říci, že světlo velmi silně ovlivňuje mé emoce. Příjemně na mě působí světlo svíček, krbu a ohně. U nás doma, když zapálíme krb, dokáži strávit i hodiny koukáním do plamenů. Je to velmi příjemný, téměř hypnotický pocit.

A dnes navrhujete svítidla…

Ano, ale vždy jsem velmi opatrná při volbě zdroje světla, především co se týká jeho intenzity, tónu a chromatičnosti. To jsou základní atributy, které při návrhu svítidla sleduji.

Myslíte si, že místo kde jste vyrostla, tedy Středomoří, ovlivnilo váš vkus coby designérky

Myslím, že ano a víc než to. Nejdůležitější věcí podle mě, coby designérky, je vžít se do kůže lidí, kteří budou mé produkty používat. Navrhování předmětů mimo jiné znamená myslet jako jeho uživatelé, identifikovat problém, se kterým se potýkají a najít ideální řešení.

Co o vás vaše návrhy vypovídají

To záleží na tom, pro koho produkt navrhuji. Pro IKEA jsem funkční a praktická Inma, pro Lladró zase více romantická, pro Marset jsem emotivní. FollowMe vypovídá mnoho o tom, kým jsem. Říká, že jsem expresivní a spontánní osobnost.

Myslíte si, že předměty, které navrhujete, mají duši?

Jistě, že ano. Jsou vyrobené proto, abyste se jich dotýkali, používali je, některé k vám dokonce mluví vlastní řečí. Když předmět navrhuji, nutně o jejich řeči přemýšlím. Co budou uživatelům říkat.

Jak podle vás vypadá optimistické svítidlo

Když jej vidíte, musíte mít nutkání se pousmát, zahřeje vás na duši nebo zažehne jiskru ve vašem oku. Jednoduše lampa, kterou si zamilujete. Je jasné, že to nebude každá, ale myslím si, že s FollowMe jsme toho dosáhli. Řekla bych, že se lidem líbí.

Řekněte nám něco o FollowMe.

Follow znamená následovat, FollowMe následuj mne. To její jméno miluji. Jméno je totiž součástí samotné podstaty produktu. FollowMe je přenosná, bezdrátová lampička. Vezmete si ji s sebou a nesete kamkoliv.

Co vás inspirovalo při jejím návrhu

Ráda se inspiruji starými designy. Požádala jsem tedy Marset o designové návrhy staré 20 až 30 let. Javier Marset mi poslal katalog z roku 1970 s názvem Flash. Našla jsem v něm stolní lampu, která mě skutečně zaujala, ta byla mým odrazovým můstkem. Vytvořila jsem první skicy FollowMe a společně s Javierem jsme naplánovali marketingovou perspektivu produktu, to že půjde o přenosnou lampičku napájenou bateriemi. Takové lampy bývají velmi praktické, já se vydala více estetickou cestou. Ve spolupráci s technickým oddělením Marset jsme vytvořili tento malý skvost.

Kde čerpáte inspiraci

Zejména z práce…nápady přicházejí tak, že o věcech usilovně přemýšlím.

Je design vaším životním stylem

Design je podle mě mnohem víc, je způsobem, jakým pohlížím na svět.

No items found.
související svítidla
No items found.