Používáme cookies

Záznamy cookies nám pomáhají zlepšovat naše stránky. Využíváme je také k analýze návštěvnosti a cílené reklamě. Podrobnější informace najdete na straně zásady ochrany osobních údajů.

ZPĚT
rozsvítit web
zhasnout web

aktuality a tipy

aktuality a tipy

aktuality a tipy

aktuality a tipy

aktuality a tipy

Katedrála sv. Víta

Komerční projekt

Jedna z nejvýznamnějších českých památek a dominanta pražského panoramatu Katedrála svatého Víta prošla v nedávné době rekonstrukcí osvětlení. Tu realizovala společnost Light Works za použití německých svítidel Bega společně s těsněním Techseal.

Poslední rekonstrukce osvětlení Pražského hradu proběhla v roce 1995 a koncepční návrh tehdy vypracoval Centre National Art et Technologie Reims. Pro osvětlení spodní části katedrály byly instalovány zemní svítidla s náklopnou optikou se sodíkovou výbojkou 50/70 W. Po téměř 25 letech provozu již svítidla vykazovala značnou poruchovost. Správa Pražského hradu postupně nahrazovala nefunkční svítidla jinými, nejčastěji LED zdroji. Nesourodost svítidel a světelných efektů však měla za následek nedůstojné celkové osvětlení této památky.

Správa Pražského hradu následně vypsala výběrové řízení na kompletní výměnu zmíněných zápustných svítidel. Podmínkou realizace bylo zachování stávajících montážních boxů svítidel, umístěných v historické žulové či mramorové dlažbě nebo v atypických litinových sloupcích. Svítidla měla být napojena na stávající kabelové rozvody. Rovněž měly být dodrženy požadavky Státní památkové péče na zachování původně navržených světelně-technických parametrů jako intenzita a barva světla.

Ve spolupráci s výrobcem svítidel Bega jsme proto navrhli řešení, které vyhovovalo všem zmíněným požadavkům. Výsledkem bylo atypické svítidlo. Pro jeho správné uložení do stávajících montážních boxů jsme ve spolupráci se společností Techseal vyvinuli speciální gumové těsnění, které zabezpečilo uložení svítidel při zachování požadované únosnosti a těsnosti.

No items found.
svítidla v projektu
No items found.