ZPĚT
rozsvítit web
zhasnout web

aktuality a tipy

aktuality a tipy

aktuality a tipy

aktuality a tipy

aktuality a tipy

Nové edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu

Komerční projekt

Česká filharmonie otevřela nové prostory sloužící jako Edukační centrum ve svém sídle pražského Rudolfina. Architektům ze 0,5 Studia, kteří za renovací stojí, se zde podařilo vytvořit autonomní svět současného prostředí reflektující architekturu budovy, kontext české filharmonie společně s fenoménem hudby.

Tvorba nových prostorů Edukačního centra započala již v roce 2018 vyzvanou soutěží, ve které uspěli architekti z 0,5 Studio pod vedením Pavla Nového a Víta Svobody. Snahou bylo navázat na velkorysost a honosnost neoklasicistického paláce z konce 19. století a vzájemně provázat jednotlivé místnosti sloužící odlišným účelům, aby vznikl dobře fungující celek. Výsledkem jsou nové vzdělávací prostory, které překvapí svou barevností, použitými materiály a rafinovanými detaily.

Osobitou estetiku prostoru zvýrazňují svítidla od značky Delta Light a Marset, která návštěvníka vtáhnou již od vstupní haly a Foyer, které slouží jako šatna a pomyslný předěl mezi jednotlivými částmi programu. Prostory jsou osvětleny řadou kruhových svítidel DIRO SBL od belgického výrobce Delta Light zapuštěných ve stropě. DIRO SBL jsou vestavná a povrchová svítidla navržená s ohledem na zrakový komfort. Mají zabudovanou vícevrstvou optiku zakončenou prizmatickým plexisklem a vybavená jsou moderním LED zdrojem poskytujícím rozptýlené světlo.

Architekti pracovali s různými atmosférami prostoru, které působí na vnímání a celkový dojem návštěvníků. Výrazným prvkem vstupních prostor, které jsou laděné do červených až růžových tónů, jsou stropní svítidla Neón de Luz navržená slavným designérem Joanem Gasparem pro katalánskou značku Marset. Nápad pro jednoduché a přímočaře funkční svítidlo se zrodil v roce 2004 a stalo se jedním z nejoblíbenějších designů značky.

Kolekce svítidel DIRO SBL je instalována rovněž v místnosti zvané Auditorium. Osvětlení tohoto prostoru evokuje noční oblohu a svým estetickým působením okamžitě vtáhne návštěvníka do probíhajícího programu a jeho atmosféry.

K velkému finále, a to nejen k programové synergii, ale i vizuálnímu, dochází v prostoru Respirium, kterému dominuje efektní dřevěný lamelový strop. Přímo ve stropě je skryto osvětlení z kolekce STREAMLINER, které představuje univerzální řadu profilů vytvářející úzkou, přesto velmi výkonnou linku světla. Zdrojem světlaje LED pásek zabudovaný v hliníkovém těle profilu svítící v celé své délce směrem dolů a vytváří nekonečný světelný efekt umocňující estetický dojem místnosti.

Architekt: 0,5 studio

Instagram: https://www.instagram.com/0.5_studio/

Foto: Peter Fabo https://www.instagram.com/fabophotography/

No items found.